אחד מיוחד/ ראיון עם ארנון הרשקוביץ'

בהמשך לרשימת הסקירה על הבלוגרים-אבות הישראלים, הצגתי שאלות לארנון הרשקוביץ', מהבלוג "גם אבא יש רק אחד", והוא ניאות לענות עליהם. הוא כותב את הבלוג על האבהות כבר חמש שנים, לא שגרתי לבלוגים שעוסקים באבהות, וחי עם משפחתו במסצ'וסטס ארה"ב לצורך פוסט דוקטורט (את הדוקטורט השלים באוני' ת"א), בתחום המחקר החינוכי. מלבד זאת הוא חובב רציני של גנאולוגיה (חקר שורשים משפחתיים), מרצה בכנסים, מלווה, מדריך ומייעץ למשפחות בתחום, והקים את פורום 'שורשים משפחתיים' ב"תפוז". איך הוא עושה את זה, הגרסה הגברית.

האם לדעתך יש מכנה משותף לבלוגים על אבהות?

אין לי מושג. אני מוכרח להודות שאני לא קורא הרבה בלוגים על אבהות (אמתין לרשימה שלך כדי לדעת אם תחושתי שאין הרבה כאלו היא נכונה). אני יודע שאחדים מן הבלוגים של אבות שהתחילו כבלוגים על אבהות – הפכו לבלוגים כלליים למדי. אני יודע שגם אני התפתחתי לכל מיני כיוונים, אבל איפשהו באחורי-הקודקוד אני מקפיד להזכיר לעצמי שהבלוג הוא על אבהות, כך שגם חוויות "אחרות" קשורות בכתיבתי לכך. (בהקשר זה, חשבתי בזמנו לארגן מפגש של האבות מן הבלוגים האבהיים שכן קראתי, אולי אפילו להפוך זאת למועדון קבוע – אבל עד כה לא הוצאתי זאת לפועל. אולי כשאחזור לארץ. הדבר מעיד, לטעמי, על כך שאין קהילה של אבות, אפילו לא של אבות-שמדברים-על-זה-ברשת; נדמה לי שקהילות של אמהות-כותבות אפשר למצוא, בעיקר בכל מיני פורומים.)

מה השוני ביניהם לבין בלוגים של אמהות?

שוב אאכזב אותך, לצערי, ואומר שאין לי מושג, כי אני לא קורא גם הרבה בלוגים על אמהות… :-) עם זאת, בהחלט מעניין אותי לדעת מה ממצאייך יעלו… (נושא מעניין למחקר, אגב)

האם היו שלבים שזנחת או רצית לזנוח את הבלוג?

טוב, על זה קל לי לענות: מעולם לא! אוטוטו אני מציין 5 שנים לבלוג (וואו! כל כך הרבה זמן כבר?!), ואני מרגיש שאני רק בתחילת הדרך.

האם קיבלת תגובות משונות על כך שאתה כותב בלוג על אבהות בשנים קודמות?

ממש לא. האנשים שמכירים אותי יודעים כבר שאני אוהב להתעסק בפרוייקטים רבים במקביל, ולכן המקסימום ששמעתי זה: "מתי יש לך זמן לכל זה?!". גם התגובות בבלוג היו, מתחילת הדרך, חמות ותומכות, מה שבהחלט סייע לי להמשיך.

איך לדוגמה המשפחה הגיבה…

אשתי (המכונה זוֹשֶׁ), כשהבינה בשלב מסוים שהבלוג משמעותי לי, בהחלט תמכה, ואף בהמשך התייחסה לבמה הזו כרלוונטית לחיי (נניח, בהתייחסויות כמו: "איך לא כתבת על זה בבלוג?"). הילדון (בן 7 עכשיו) הגיע לגיל שהוא כבר יודע שאני כותב עליו, אבל כנראה עדיין לא הגיע לגיל שזה מזיז לו. מדי פעם, הייתי מראה לו דברים שפרסמתי אודותיו (כמובן, תוך שמירה קנאית על פרטיותו) – ובפרט, ציורים שצייר או הקלטות שלו – והוא שמח מאוד על הפרסום ועל התגובות המעודדות. עם זאת, מעניין אותי מאוד מה יקרה כשהוא יגיע לגיל שהוא יוכל לקרוא את מה שאני כותב (למזלי, הוא לומד עכשיו לקרוא באנגלית ועוד לא יודע לקרוא עברית :-) .

…ולבסוף, איך זה השפיע על האבהות שלך?

שאלה מצוינת! אני בטוח ב – 100% שהכתיבה בבלוג השפיעה בהחלט על האבהות שלי. ורק לטובה. הבלוג התחיל במקור כבמה לרפלקציה עצמית ותו לא. מקסימום – לשיתוף אחרים במחשבותיי על אבהות והורות בימינו, כשמסביב הכל היה מוצף בדיונים שטוחים ובקלישאות שמטריפות את דעתי. עדיין, נדמה לי שאין בארץ שיח-ציבורי הוגן בנושא הורות/אבהות ושהאבא עדיין נתפס כצד הפחות משמעותי בטיפול/חינוך בילדים. אם הצלחתי לשנות את התחושה הזו במשהו – דייני, אם כי אני בספק. עם זאת, הבלוג בהחלט השפיעה עליי (כמה אגואיסטי :-) . במשך השנים, ובפרט כשהבנתי שיש מי שקורא ושיש מי שלוקח לתשומת לבו את מה שאני כותב (ואולי, אפילו, יש מי שמזדהה עם הדברים, מתחבר אליהם ומתרגש מהם) – הבנתי שלמה שאני כותב יש משמעות, ולא רק כלפיי. בהתחלה, למשל, אם הייתי מקבל תגובות על דיווח שלי לגבי התנהגותו של הילדון או לגבי התנהגותי איתו – הייתי מסתייע בהן כדי לבחון את המצב בדיעבד; אחרי שהתרגלתי לעשות זאת, הבנתי כי את התהליך הזה אני יכול לעשות עוד לפני הדיווח – אני הרי יודע בדיוק מה הלב שלי אומר, ועליי לפעול בהתאם. היום, אני עובר את תהליך ההערכה-העצמית הזה עוד לפני המקרה, ואני יודע לזהות את נקודות התורפה שלי בזמן כדי למנוע "תקלות". נכון, זה לא תמיד מצליח, אבל דרך ההתבוננות העצמית המתמדת שלי על האבהות (כלומר, על עצמי) – שמקבלת עידוד-עצמי מעצם הידיעה שאני כותב אודותיה – אני חושב שאני משתפר כל הזמן. נדמה לי שרפלקציה עצמית היא אחד הגורמים הקריטיים בכל תהליך, בנוסף לנסיון.

 

 

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email

אודות ריקי כהן

אתר אמהות אובדות מארח הורים המבקשים לשתף בחוויית ההורות שלהם מזוויות שונות ולא תמיד שגרתיות, ולקיים דיונים מרתקים על מהות והורות. הירשמו לרשימת התפוצה

2 תגובות ל “אחד מיוחד/ ראיון עם ארנון הרשקוביץ'”

  1. האם הכתובת של הבלוג שלו נכונה? אני לא מצליח להיכנס.

  2. גם אני לא, כנראה שהשרת שלו למטה.

השאר תגובה

Note: Commenter is allowed to use '@User+blank' to automatically notify your reply to other commenter. e.g, if ABC is one of commenter of this post, then write '@ABC '(exclude ') will automatically send your comment to ABC. Using '@all ' to notify all previous commenters. Be sure that the value of User should exactly match with commenter's name (case sensitive).