מה לומר לילדים שההורים שלהם חולים/ ד"ר ירדן לוינסקי

ד"ר ירדן לויסקי הוא פסיכיאטר, עובד כפסיכיאטר בכיר בתל השומר, כותב את הבלוג "דברים שעוברים לי בראש", ומנהל מרכז"רזולוציה".

בעיה רפואית משמעותית כמעט אף פעם לא נשארת רק בעיה רק של מי שסובל ממנה.  אם למישהו יש חרדה גם בני המשפחה שלו מרגישים בחרדה ושותפים להתמודדות איתה. אם למישהי יש פיברומיאלגיה גם בעלה והילדים יושפעו מהקשיים שלה. בעיות כמו הפרעה אובססיבית טורדנית או מחלות כמו סרטן של הורה משפיעות באופן ישיר על היחסים במשפחה ועל הרגלי החיים.

יש הרבה מחקרים שמראים את ההשפעה השלילית שיש לדיכאון שלאחר לידה על התינוק. אבל גם אם הורה מוגבל בתפקודו בגלל בעיה מתמשכת שמונעת ממנו לדוגמא לצאת מהבית (אגורפוביה), לבלות עם הילדים (דיכאון) או לשחק עם הילדים בגינה (אובססיה של זיהום). למזנו, ילדים הם יצורים סתגלנים אשר מצליחים להתמודד עם כל מני קשיים שעומדים בדרכם. אבל גם אם ילדים מצליחים להתמודד, הקושי שהם מתמודדים איתו לפעמים מיותר, מוגזם או לא ברור. ישנם מקרים בהם הילדים לא מצליחים להתמודד בצורה טובה כל כך ואז יכולות להופיע בעיות התנהגות, קשיים בלימודים, משברים נפשיים ובמקרים מסויימים גם בעיות נפשיות מהותיות כמו דיכאון וחרדה. לפעמים הקשיים בזמן הילדות יופיעו רק לאחר מספר שנים.

אני מציע כמה רעיונות שהורה שיש לו מחלה משמעותית, יכול לחשוב עליהם ואולי גם לומר לילדים שלו.

לאבא או לאמא שלך יש מחלה.
מדהים עד כמה אנחנו שוכחים לומר לפעמים את הדברים הפשוטים. אתם לא צריכים להסביר לילד בן 8 את התאוריה הביולוגית שמסבירה את הדיכאון של אמא שלו ולא צריך להסביר לילדה בת עשר איך מערכת החיסון תוקפת את הגוף. אבל ילד כזה צריך להבין שיש סיבה לכך שהאמא שלו לא יוצאת איתו לשחק בגינה אחר הצהריים ומעדיפה להשאר במיטה. ילד צריך לדעת שהסיבה שאבא שלו צועק עליו לשטוף את הידיים נובעת ממערכת חיסון בעייתית ולא בגלל שהוא מלוכלך. כשילד לא מבין מה קורה להורים שלו הוא מתחיל לפתח תיאוריות שגורמות לו למצוקה.

אתם לא אשמים
אתם יודעים שילדים צעירים חושבים אחרת ממבוגרים.  ילדים קטנים שההורים שלהם חולים או מתנהגים אחרת ממה שהם מצפים מנסים לחשוב מה הם עשו לא בסדר, איך הם גרמו למצב הזה של ההורים שלהם. קל לילד לחשוב שהוא זה שגרם לדיכאון של אמא שלו כאשר הוא רואה שהיא בוכה כל כך הרבה אחרי שהוא אומר לה משהו, ואבא שלו דווקא מחייך אליו ומלטף לו את הראש. ילדים רוצים שההורים שלהם יתגאו בהם, הם רוצים לשמח את ההורים שלהם. אבל קשה מאד לשמח מישהו שסובל ממחלת ריאות קשה.  קשה להצחיק מישהו שסובל מכאבים כל הזמן.

אל תיקחו את זה באופן אישי
אנשים שסובלים יכולים להיות עצבניים עם סף גירוי נמוך או שמצבם יכול לגרום להם לשינויים במצבי הרוח בגלל טריגרים חסרי משמעות. לפעמים הם אומרים דברים אכזריים ופוגעניים, שאחר כך הם יתחרטו עליהם. אבל הילד לא יודע את כל זה. הוא שומע את המילים בלי לדעת שהתסכול מדבר מהגרון של אמא שלו או שהכעס של אבא שלו לא קשור למה שהוא עשה. אם מסבירים לילד גם צעיר שלא כל דבר שההורים עושים קשור אליהם הם יהיו פחות רגישים, ולא יקחו באופן אישי כל אמירה, כל כעס או כל בכי.

אנחנו אוהבים אותך.
מה כל ילד וכל מבוגר רוצים לשמוע? שאוהבים אותם, שחושבים עליהם. לא משנה מתי ולא משנה מדוע, כי זה אחד הפחדים הגדולים שלנו. ילד שאחד מההורים שלו חולה במחלה כרונית יכול להרגיש שלא אוהבים אותו, בין היתר כי הורה אחד חולה והשני צריך להתעסק בטיפול בו. וזה עוד כשיש שני הורים. הורה שעסוק במצוקה שלו יכול לפעמים לשכוח שגם לסביבה שלו יש צרכים ושהילדים שלו צריכים אותו. ילדים גם לא צריכים כל הזמן שיגידו להם שאוהבים אותם, אבל צריך לומר את זה מספיק פעמים, כדי שהילד ידע שלמרות הכל ההורים שלו ובמיוחד ההורה שסובל אוהב אותו.

אפשר לטפל בזה.
בהרבה מצבים אפשר לטפל, או שיש הפוגות משמעותיות במחלה ולכן יש תקווה לעתיד טוב יותר. הילד צריך לדעת שיתכן ויום אחד המצב ישתפר ואמא שלו תחזור לשחק איתו בגינה או שאבא שלו יפסיק להתרגז כשהוא מביא חברים הביתה.  ילדה בת עשרה צריכה לדעת שיהיה מי שיבוא איתה לקניות וידבר איתה על דברים שלא נעים לדבר עם אבא.

אפשר לבקש עזרה
התמודדות עם מחלה של בן משפחה יכולה להיות קשה. גם אם אתה בן 7 או בת 13. ואם אין אף אחד במשפחה שלך שיכול לעזור לך אפשר לקבל עזרה מאנשים חיצוניים. יועצת של בית הספר, פסיכולוגים ופסיכיאטרים, קבוצות תמיכה. מכיוון שאנשים שסובלים עסוקים הרבה יותר בעצמם אז כדאי להעזר בבני משפחה אחרים או במישהו מקצועי  על מנת להתמודד עם הקשיים שלכם.

חשוב לזכור שלא תמיד ההורה הסובל יכול לקחת את תפקיד המסביר. לפעמים זה צריך להיות בן הזוג. לפעמים בן משפחה אחר ולפעמים מורה או יועץ העיקר שיתייחסו גם לילד שמושפע ממחלת ההורה.

 

Twitter Digg Delicious Stumbleupon Technorati Facebook Email

אודות ריקי כהן

אתר אמהות אובדות מארח הורים המבקשים לשתף בחוויית ההורות שלהם מזוויות שונות ולא תמיד שגרתיות, ולקיים דיונים מרתקים על מהות והורות. הירשמו לרשימת התפוצה

אין עדיין תגובות.... הייה הראשון להשאיר תגובה!

השאר תגובה

Note: Commenter is allowed to use '@User+blank' to automatically notify your reply to other commenter. e.g, if ABC is one of commenter of this post, then write '@ABC '(exclude ') will automatically send your comment to ABC. Using '@all ' to notify all previous commenters. Be sure that the value of User should exactly match with commenter's name (case sensitive).